Yellow Tea© by Fisana

Перейти к содержимому

Фотография

Funkcijos

• Авторизуйтесь для ответа в теме
В этой теме нет ответов

#1 Надя

Надя

Корифей

• 389 сообщений

Отправлено 22 Ноябрь 2006 - 14:09

Psichinės funkcijos

„Psichologinę funkciją aš suprantu kaip žinomą, įvairiomis aplinkybėmis liekančią iš principo sau tapačia psichinės veiklos formą“.
(K. G. Jungas „Psichologiniai tipai“)

Jungas nustatė tokių psichinių žmogaus funkcijų egzistavimą kaip Mąstymas, Jausmas, Jutimas ir Intuicija, besiskiriančių priklausomai nuo ekstravertinės-intravertinės ir racionalios-iracionalios sąmonės poliarizacijos; funkcijas jis išvedė stebėdamas žmonių elgesį, jis niekaip jų nepagrindžia ir nenaudoja aspekto sąvokos:
„Bendrai, aš išskiriu keturias bazines funkcijas – dvi racionalias ir dvi iracionalias, o būtent: mąstymą, jausmą, jutimą ir intuiciją. Kodėl aš nustatau būtent šias keturias funkcijas kaip pagrindines aš negaliu pateikti apriorinio pagrindimo, bet galiu tik pabrėžti, kad toks supratimas susidarė man daugiametės patirties bėgyje. Aš skiriu šias funkcijas vieną nuo kitos todėl kad jos nepereina viena į kitą ir negali būti suvestos viena į kitą.
(K. G. Jungas „Psichologiniai tipai“)

Panagrinėkime patį „psichinės funkcijos“ apibrėžimą:
Psichinė – priklausanti psichikai.
Psichika – realybės atspindys sąmonės pagalba pojūčių, suvokimų, minčių, jausmų pavidalu.
FUNKCIJA m.
1. Reiškinys, priklausantis nuo kito, pagrindinio reiškinio, jo išraiškos forma.
2. Pareigos, veiklos sritis; paskirtis;

Kaip yra žinoma, kiekvienos psichinės funkcijos veiklos sritis yra tam tiktas realybės aspektas, būtent todėl psichinių funkcijų yra 8 ir jos yra būtent tokios. Gauname apibrėžimą, kuris gan tiksliai atspindi psichinės funkcijos sąvoką:

Psichinė funkcija – tai psichikos instrumentas, kurio pagalba ji sąveikauja su realybe, tokių funkcijų 8, kiekviena yra apribota savo veiklos sritimi, t.y. sąveikauja su tam tikru realybės Aspektu.

Ko išraiškos ar įgyvendinimo forma yra psichinė funkcija? Psichika veikia (funkcionuoja) būtent psichinių funkcijų pagalba. Ar gali jos būti pagrindine psichikos raiškos forma (faktiškai savęs pačių)? Akivaizdžiai ne. Taip pat, kaip kompiuterio mikroschemų darbas nėra paties kompiuterio išraiškos forma, o yra tik operatorių komandų rezultatas, tai pat ir psichikos veikla paklusta „operatoriaus“ – Sąmonės – komandoms.

Изображение

Apibrėžkime visų 8 funkcijų semantiką (užpildymą):

Juodoji logika (darbo logika) - nustato ir keičia daiktų ir dalelių savybes bei kiekį, atlieka skaičiavimus.
Kriterijai
Kiekis
Efektyvumas
Kaina
Darbas
Dydis ("kiek?" reikšmėje)

Baltoji logika (struktūrinė logika) - analizuoja ir konstruoja, nustato ir keičia ryšius tarp objektų ir dalelių, jų išsidėstymo principą.
Kriterijai
Teisingumas
Logiškumas
Sandara (struktūra).
Principas

Juodoji etika (emocijų etika) - jaučia ir keičia emocijas, nuotaiką.
Kriterijai
jausmai
išgyvenimai

Baltoji etika (santykių etika) - nustato ir keičia santykius.
Kriterijai
Atitikimas
Santykis
Patinka - nepatinka, myli - nemyli
Mūsų - ne mūsų

Juodoji sensorika (valios sensorika) - keičia objektų išsidėstymą erdvėje, erdvės valdymas, jos priklausomumas, dydis.
Kriterijai
Valdymas (turėjimas)
Sulaikymas
Valdžia
Jėga
Valia

Baltoji sensorika (pojūčių sensorika) - paviršių lietimas, pojūčiai, suvokimas jutimo organais, paviršių pakeitimas.
Kriterijai
Jutimo organų pojūčiai
Malonu-nemalonu
Skanu-neskanu
Glotnus (lygus) - grublėtas.

Juodoji intuicija (galimybių intuicija) - daiktų, savybių, gabumų, idėjų aptikimas.
Kriterijai
Nušvietimas
Žinojimas
Informacija
Yra-nėra, buvimas-nebuvimas.

Baltoji intuicija (laiko intuicija) - veiksmų (įvykių, pokyčių) nuoseklumo nustatymas ir keitimas.
Kriterijai
Anksčiau - vėliau.
Iš pradžių - paskui.
Savalaikiškumas (laiku).

Pateikti apibrėžimai leidžia patikimai nustatyti žmogaus funkcijų raišką iš veiksmų ir kalbos, bet tas yra neįmanoma be gero realybės aspektų supratimo ir mokėjimo juos nustatinėti, nes aspektai-funkcijos ryšys yra nepertraukiamas.

Количество пользователей, читающих эту тему: 1

0 пользователей, 1 гостей, 0 скрытых пользователей

Copyright © 2018 Школа Физиогномической Соционики